Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
19.12.2024 Tomasz Czupryniak Okna

13 pytań o okna z wyszukiwarki Google

Wyszukiwarka Google stała się niemal nieograniczonym źródłem wiedzy na każdy temat. Nie inaczej jest w przypadku stolarki okiennej – użytkownicy sieci bardzo często właśnie tam szukają odpowiedzi na swoje pytania czy wątpliwości związane z wyborem i zakupem okien. Dziś odpowiadamy na 13 najpopularniejszych pytań o okna z wyszukiwarki Google

Jakie okna do salonu wybrać?

Salon to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, często stanowi on też przestrzeń prowadzącą do ogrodu lub na taras. Aspektem mającym decydujący wpływ na wybór okien do salonu będzie to, ile miejsca mamy do zagospodarowania – czyli jak duży jest otwór, w którym chcemy to okno zamontować, ponieważ wiąże się to z wyborem odpowiedniego systemu. Do wyboru mamy:

  • system PSK do 3 metrów szerokości,
  • system SLIDE, nowy system w naszej ofercie, do 4 metrów szerokości,
  • bardzo popularny i chętnie wybieramy system HST do 5 metrów szerokości – aczkolwiek w tym
  • przypadku, wybierając okna aluminiowe, mamy do zagospodarowania nawet 13,5 metrów.

Wersją najkorzystniejszą ekonomicznie jest tzw. FIX, czyli okno nieotwierane w stałej zabudowie, które występuje w dwóch wariantach: w ramie lub skrzydle. Jeśli dysponujemy dodatkowym wyjściem na taras, dobrym rozwiązaniem może być połączenie dwóch systemów, np. PSK, SLIDE lub HST z systemem FIX. Ważna jest też lokalizacja okna, od której zależy np. nasłonecznienie. Ma to wpływ na wybór szyby w oknie, która może przepuszczać więcej promieni słonecznych lub chronić pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem.

Wybierając odpowiedni system okienny do salonu, należy też pamiętać o przesłonach zewnętrznych i rozważyć np. żaluzję fasadową, która daje nam kontrolę nad sterowaniem światłem. Inna możliwość to rolety zewnętrzne, które mają mniejsze możliwości sterowania światłem, ale w przypadku złych warunków atmosferycznych, jak deszcz, grad, śnieg, lepiej chronią i zapewniają większy komfort.

Jakie są ceny okien do domu?

Ceny okien PVC są bardzo zróżnicowane, ponieważ wpływ na nie ma szereg czynników. Wbrew pozorom okno to dość skomplikowany produkt – składa się z profili, szyb i okuć – dlatego wiele zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. Oczywiście okno PVC to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dostępne obecnie na rynku, ale należy pamiętać, że aspekt cenowy nie powinien być najważniejszy. Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy oferowane okna spełniają odpowiednie normy, w tym warunki techniczne WT 2021 – niestety zdarza się, że produkty sprzedawane w bardzo okazyjnych cenach niekoniecznie spełniają niezbędne wymagania.

Jakie okna do łazienki wybrać?

W łazience panuje duża wilgotność, co z kolei wiąże się z potrzebą częstego wietrzenia pomieszczenia. W takim przypadku warto zastosować okucie uchylno-rozwierne WinkHaus activPilot Comfort, które umożliwia wietrzenie szczelinowe. To zapewnia znacznie większą wymianę powietrza przy jednocześnie niższym spadku temperatury.

Przy wyborze okna do łazienki warto też się zastanowić nad jego lokalizacją. Jeśli okno znajduje się na parterze czy od ulicy, warto rozważyć zastosowanie odpowiedniej przesłony – żaluzji zewnętrznej lub rolety. Należy jednak pamiętać, że przy opuszczonej rolecie wnętrze jest w pełni zaciemnione. Jeżeli więc w łazience mają znajdować się rośliny, zastanówmy się nad zastosowaniem żaluzji. Zapewni ona odpowiedni komfort i intymność w łazience, ale też dopuści promienie słoneczne, pozwalając na prawidłowy wzrost roślin.

Alternatywnym rozwiązaniem może być szyba specjalna, która zapewnia doświetlenie, a przy okazji komfort i intymność we wnętrzu. Obecnie jednak technologia idzie do przodu, dlatego warto też zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania, takie jak dostępna w naszej ofercie szyba PRIVA LITE, która pod wpływem impulsu elektrycznego z szyby mlecznej staje się szybą przezierną.

Kiedy można stosować okna bez nawiewników lub wentylacji?

Kwestia wentylacji okna jest ściśle powiązana z wentylacją całego budynku. Jeśli inwestor zdecyduje się na zastosowanie rekuperacji, nawiewniki w oknach nie są konieczne. W innych przypadkach trzeba pamiętać, że wentylacja w całym budynku, w tym w oknach z zastosowanymi odpowiednimi okuciami, jest niezbędna, by uniknąć nadmiernej wilgoci.

Jakie to są okna o podwyższonej akustyczności?

Akustyczność okna zależy w głównej mierze od doboru szyby oraz systemu montażu. Jeżeli zależy nam na wysokim poziomie izolacji akustycznej, należy wybrać szybę o odpowiednim poziomie izolacji akustycznej. W takiej sytuacji konieczne jest zbudowanie całego pakietu szybowego o podwyższonych parametrach izolacji akustycznej, dlatego podczas spotkania z doradcą należy od razu zwrócić na to uwagę.

Po ilu latach należy wymienić okna plastikowe?

To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy okno nadal właściwie spełnia swoje funkcje – czy wciąż istnieje bariera, dzięki której woda nie przedostaje się do pomieszczenia, a silne podmuchy wiatru nie powodują, że odczuwamy je przebywając w pomieszczeniu. Co ważne, stwierdzenie przewiewów czy obecność kropli wody nie musi być równoznaczne z koniecznością wymiany okna – czasem wystarczającym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług serwisowych, w ramach których fachowcy mogą zweryfikować i w razie potrzeby wykonać odpowiednią regulację. Dobrej jakości okna PVC, dobrze wykonane i prawidłowo zamontowane, a przy tym dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań, powinny służyć co najmniej kilkanaście lat.

Czym myć okna po remoncie?

Przede wszystkim produktami rekomendowanymi przez producenta. Nie trzeba jednak od razu sięgać po specjalistyczną chemię do czyszczenia okien, bo czasem najprostsze sposoby są najlepsze. Najlepiej więc zacząć od zwykłej wody z mydłem – to prosty i delikatny detergent, który sprawdza się w wielu przypadkach. Zanim jednak zabierzemy się za umycie wszystkich okien w mało widocznym miejscu sprawdźmy, czy zastosowany środek nie wchodzi w reakcję, powodując np. odbarwienia. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku okien z ciemną okleiną.

Jeśli woda z mydłem nie zadziała, warto skonsultować się z doradcą w punkcie sprzedaży okien. Jeśli punkt jest odpowiednio certyfikowany, specjalista z pewnością doradzi nam coś na większe zabrudzenia.

Gdzie kupić okna?

Kierujmy się przede wszystkim tym, czy dany punkt handlowy ma fachowych doradców. W punktach Krishome regularnie organizujemy szkolenia produktowe dla doradców handlowych czy szkolenia dla ekip monterskich – wszyscy nasi fachowcy są certyfikowani, a my jesteśmy pewni ich umiejętności. Warto więc rozmawiać i weryfikować sprzedawcę, czy rozumie nasze potrzeby i oczekiwania nie tylko względem produktu, ale też budżetu – by wszystkie te elementy finalnie złożyły się w jedną całość.

Czy istnieją okna, których nie trzeba myć?

Niestety nie ma takich okien, których nie trzeba myć. Istnieją za to okna wyposażone w szyby, do których przyleganie brudu i kurzu jest utrudnione. Potocznie nazywa się je oknami samoczyszczącymi, ale od czasu do czasu trzeba jednak o nie zadbać. Należy bowiem pamiętać, że mycie okien ma aspekt nie tylko estetyczny, ale jest też ważne z punktu widzenia ich konserwacji, dzięki czemu będą nam dłużej służyły.

Skąd się bierze wilgoć na oknach?

Najczęściej wilgoć na oknach jest pokłosiem braku wentylacji lub niewłaściwym korzystaniem z przeznaczonych do tego systemów. Wilgoć musi się wydostać z budynku, więc jeśli jej tego nie ułatwiamy – np. poprzez otwieranie okien – zaczyna osiadać na oknie, tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów. Niekiedy wilgoć może być też spowodowana nieprawidłowym montażem. Nie są to częste przypadki, ale w razie wątpliwości warto skonsultować się z doradcą, który zweryfikuje potencjalną przyczynę. Jeśli te podejrzenia się potwierdzą, trzeba zdemontować okno i ponownie je zamontować.

Czy istnieją okna, które grzeją?

Działanie takich okien bazuje na wykorzystaniu dwóch czynników – prądu elektrycznego i niskoemisyjnej powłoki tlenków metali, którą pokryta jest jedna z powierzchni szkła. Tego typu okna są sterowane elektronicznie i znajdują trzy główne zastosowania:

  • w ogrodach zimowych, gdzie istnieje ryzyko osadzania się śniegu. Powłoka zewnętrzna nagrzewa szybę, nie pozwalając na osiadanie i przymarzanie śniegu;
  • w aquaparkach i na basenach, gdzie temperatura na szybie jest utrzymywana na takim poziomie, aby nie osiadała na niej para wodna i wilgoć;
  • w domach, gdzie szyba wewnętrzna nagrzewa pomieszczenie, a do wewnątrz oddawane jest nawet 95% ciepła. To nowa technologia, która dopiero wchodzi na polski rynek, ale z biegiem czasu może stać się jednym ze standardów.

Jak przestawić okna na tryb zimowy?

Temat ten kompleksowo omówiliśmy w jednym z naszych filmów na kanale na YouTube oraz w artykule o regulacji okien zima/lato. Oczywiście należy pamiętać, że jeśli przestawimy okna na tryb zimowy, wiosną musimy przestawić je z powrotem na tryb letni. Nie jest to jednak trudne i każdy może to zrobić samodzielnie.

Jakiej firmy okna wybrać?

Należy pamiętać, że wybierając okna, nie kupujemy logotypów. Nie można powiedzieć, że okno jednej firmy jest lepsze od drugiej. Każdy producent ma swoje rozwiązania i korzysta ze swojej technologii. Co więcej, okna producentów korzystających nawet z tych samych systemów czy okuć, wciąż mogą się różnić z uwagi na inny cykl produkcyjny czy inne pomysły na pewne rozwiązania. Warto natomiast zwrócić uwagę na:

  • dostępną gamę kolorystyczną u danego dostawcy, by sprawdzić, który producent oferuje atrakcyjniejsze rozwiązania;
  • oferowane systemy i funkcjonalności stolarki;
  • opiekę, gwarancję i serwis posprzedażowy (ile trwa, co obejmuje, co jest wykluczone);
  • dostępność fachowców i ich przeszkolenie (doradcy handlowi czy ekipy monterów).

Należy też mieć na uwadze, że okna to tylko jeden z elementów stolarki - są też drzwi, bramy garażowe, żaluzje czy rolety – warto więc sprawdzić, czy dany punkt jest w stanie kompleksowo nas obsłużyć. Na żadnym z etapów nie porównujmy jednak logotypów, tylko produkty, które powinny spełniać nasze oczekiwania i być tym, czego faktycznie szukamy.

Więcej o autorze

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Z firmą związany blisko 15 lat. Swoją przygodę w organizacji rozpoczął od obszaru magazynu produkcyjnego startującej produkcji stolarki okienno-drzwiowej PCW, przez planowanie wydziału okleinowania i produkcji systemów okiennych. Obecnie nadzoruje badania i rozwój naszych produktów stolarki okienno-drzwiowej z PCW, systemów konstrukcji aluminiowych oraz osłon zewnętrznych. Tutaj zaczynają się prace koncepcyjne nad zmianami w ofercie produktowej, po to żeby zapewnić przyszłym domownikom komfort i korzyści z wyboru optymalnych rozwiązań dopasowanych do rodzaju i lokalizacji inwestycji.