Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
27.09.2023 Marcin Garbaciak Termomodernizacja

Termomodernizacja mieszkania w bloku – na czym polega?

Termomodernizacja mieszkań w budynkach wielorodzinnych to zespół działań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej obiektów, zwiększenie komfortu termicznego oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Decydując się na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła nie tylko polepszysz standard życia, ale także obniżysz koszty eksploatacyjne. Zastanawiasz się nad przeprowadzeniem remontu? Dla mieszkańców miast, znajdujących się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin, przewidziano dofinansowanie rządowe w wysokości 35, 65 lub 95 proc. kosztów kwalifikowanych.

Jak sfinansować termomodernizację mieszkania w bloku?

Jednym ze sposobów na sfinansowanie termomodernizacji mieszkania w bloku jest ubieganie się o dofinansowanie z rządowego programu priorytetowego. Od kilku lat odbywa się cykliczny nabór wniosków do programu „Ciepłe Mieszkanie”.

Mieszkańcy gminy, w których stwierdzono największe przekroczenie normy zanieczyszczenia powietrza, mogą skorzystać z wyższego dofinansowania – dotyczy to ponad 300 jednostek samorządowych. Program adresowany jest do właścicieli mieszkań w blokach.

Środki do realizacji celów wydawane są przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Na swoich stronach internetowych udostępniają formularze przeznaczone dla mieszkańców ubiegających się o dofinansowanie.

Chcesz być na bieżąco z przepisami? Przeczytaj o planach rządowych na wprowadzenie klasyfikacji energetycznej budynków.

Program ciepłe mieszkanie – zakres dofinansowania

W ramach programu Ciepłe Mieszkanie właściciele mieszkań, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, otrzymają środki na termomodernizację lokalów mieszkalnych.

Zakres modyfikacji obejmuje m.in.

  • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania,
  • wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej,
  • wymianę źródła ciepła,
  • wymianę drzwi i okien,
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

To tylko wybrane działania pozwalające zwiększyć energooszczędność nieruchomości. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby zmniejszyć rachunki. Przeczytaj: 6 energooszczędnych rozwiązań dla domu.

Jednym z kosztów kwalifikowanych jest sporządzenia dokumentacji projektowej. Każdy wniosek beneficjenta końcowego jest rozpatrywany indywidualnie. Istnieją trzy progi dotacji w wysokości 30, 60 lub 90% kosztów kwalifikowanych, co równa się kwocie od 15 tys. zł do 37,5 tys. zł.

W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmina wartości te wynoszą odpowiednio 35, 65 lub 95%.
Najbliższy nabór wniosków do programu Ciepłe Mieszkania rozpocznie się 31 grudnia 2023 roku.

A na jakie ulgi termomodernizacyjne mogą liczyć właściciele domów jednorodzinnych? Sprawdź to!

Co zamiast programu Ciepłe Mieszkanie?

A co jeżeli nie uda Ci się uzyskać dofinansowania? Aby zwiększyć swoje szanse, przystąp do programu Termo. Uruchomiony 1 lutego 2023 roku zakłada wsparcie finansowe w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej i poprawy stanu technicznego budynków mieszkalnych. Z programu mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Uwaga! W ramach tego programu można refinansować aż 50% kosztów (netto) montażu instalacji paneli fotowoltaicznych, instalacji hybrydowych lub pomp ciepła.

Czym różni się termomodernizacja budynku wolnostojącego od termomodernizacji mieszkania w bloku?

Zarówno w przypadku termomodernizacji domu jednorodzinnego, jak i prac realizowanych w budynkach wielorodzinnych, kluczową kwestią jest audyt energetyczny. Na podstawie wyliczeń audytor przedstawi parametry techniczne oraz niezbędne prace termomodernizacyjne. W obu przypadkach przedsięwzięcia opiera się na wdrożeniu zmian, które pozwolą uzyskać lepsze parametry techniczne izolacji termicznej budynku i ograniczyć straty ciepła.

Sprawdź, jak wygląda kompleksowa termomodernizacja domu jednorodzinnego?

Jakie elementy wchodzą w prace termomodernizacyjne mieszkania?

W zasadzie każdy budynek wielorodzinny z drugiej połowy XX wieku może zostać poddany termomodernizacji. W zależności od stanu obiektu zakres czynności jest zróżnicowany. W większości przypadków termomodernizacja mieszkania w bloku obejmuje zmiany w systemach odpowiedzialnych za doprowadzenie ciepłej wody użytkowej, wymianę instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej, oraz wymianę drzwi i okien.

Jeżeli to możliwe, realizuje się również prace związane z dociepleniem ścian w mieszkaniu. Ocieplenie stropu oraz położenie dodatkowej warstwy izolacyjnej na ścianach zewnętrznych może przynieść znacząco oszczędności. Właściciele mieszkań nie tylko odczują zwiększenie wydajności systemów, ale także obniżkę rachunków.

Chcesz wiedzieć więcej o możliwościach modernizacji starych budynków i zabytkowych domów? Sprawdź, co zrobić, aby przywrócić ich funkcjonalność. Przeczytaj nasz tekst: Zabytkowy dom może być energooszczędny – jak nowocześnie podejść do tematu renowacji?

Prace termomodernizacyjne mieszkania

Jak poszczególne zmiany wpływają na standard energetyczny budynku?

A co zrobić, jeżeli nie uzyskasz dofinansowania? Warto działać na własną rękę. Prace termomodernizacyjne w domu jednorodzinnym mogą być realizowane w szerszym zakresie niż termomodernizacja w lokalu mieszkalnym w bloku. Dotyczy to w szczególności zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Właściciele mieszkań mogą jednak działać na własną rękę i samodzielnie docieplić ścianę. Dobrym sposobem są specjalne tynki ocieplające oraz maty wykonane z materiałów ekologicznych, które przepuszczają wilgoć i zapewniają odpowiedni mikro klimat w pomieszczeniu. Szerokie zastosowanie znajdują również płyty karton-gipsowe, które są dostępne w przystępnych cenach w marketach budowlanych. Nie rezygnuj także z wymiany okien i drzwi na takie, które zatrzymują więcej ciepła w środku. Idealnym wyborem będą drzwi SOLANO oraz okna FEN 72 (UW=0,79 [W/M2K]*).

Ciepłe mieszkanie – dlaczego warto?

Ciepłe Mieszkanie to program wspierający zastosowanie nowoczesnych kotłów kondensacyjnych oraz innych rozwiązać proekologicznych. Jednym z głównych celów jest podłączenie lokalu mieszkalnego do wspólnego efektywnego źródła ciepła. W zależności od lokalizacji oraz możliwości finansowych wspólnot mogą to być pompy ciepła typu powietrze/woda lub powietrze/powietrze, kotły na pellet o podwyższonym standardzie czy wspomniane kotły kondensacyjne.

Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami dotyczącymi programu, zachęcamy do śledzenia informacji zamieszanych na stronach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje również możliwość uczestnictwa w szkoleniach dla beneficjentów końcowych.

Więcej o autorze

Marcin Garbaciak
Menadżer ds. Szkoleń

Z firmą związany już od ponad 19 lat. Rozpoczynał swoją karierę w firmie jako Regionalny Szef Sprzedaży, pod jego skrzydłami było większość regionów na terenie Polski. Zdobyte doświadczenia zaowocowały nie tylko świetną znajomością całego spectrum produktów z portfolio KRISHOME, ale i awansem na stanowisko szkoleniowca.