Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
07.01.2025 Szymon Krajniak Aktualności

Czy ceny materiałów budowlanych spadną, czy wzrosną w 2025 roku?

Rok 2024 przyniósł zróżnicowaną dynamikę cen materiałów budowlanych. W zależności od kategorii produktowej i okresu, można było zaobserwować zarówno wzrosty, jak i spadki cen. Zmiany te były szczególnie widoczne w sprzedaży detalicznej, podczas gdy w kanale hurtowym różnice były mniej wyraźne. Co natomiast czeka nas w nadchodzącym roku? Sprawdzamy, jakie są prognozy dla rynku budowlanego u schyłku 2024 roku i czy zdaniem ekspertów ceny materiałów budowlanych spadną czy wzrosną w 2025 roku.

Od czego zależą ceny materiałów budowlanych?

Koszty materiałów budowlanych są determinowane przez różnorodne czynniki. Istotny wpływ na obowiązujące ceny ma przede wszystkim kondycja rynku nieruchomości, który bezpośrednio wpływa na popyt i podaż. Ważnym aspektem jest również inflacja, zmiany cen surowców oraz decyzje gospodarcze podejmowane na poziomie krajowym i międzynarodowym. Dlatego warto być na bieżąco z analizami ekspertów, które pomagają zrozumieć trendy i prognozy. Takie podejście umożliwia lepsze planowanie zakupów, harmonogramów prac oraz budżetu, co jest istotne z punktu widzenia efektywnego zarządzania projektem budowlanym.

Jak wygląda sytuacja na rynku budowlanym pod koniec 2024 roku?

Rok 2024 zapowiadał się jako wyzwanie dla branży budowlanej. Mimo oczekiwań związanych z uruchomieniem środków z Krajowego Planu Odbudowy, planami inwestycyjnymi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz prognozowanymi projektami w sektorze energetycznym i inżynieryjnym, nadzieje na poprawę sytuacji w sektorze budowlanym spotkały się z szeregiem trudności. Choć przewidywano, że wydatkowanie funduszy europejskich nabierze tempa pod koniec roku, kumulacja inwestycji w krótkim czasie rodziła ryzyko wzrostu cen materiałów budowlanych oraz niedoborów siły roboczej.

Sytuację komplikują także opóźnienia w dostawach materiałów oraz długotrwałe procedury administracyjne. Co więcej, wielu przedstawicieli firm budowlanych wskazuje, że wciąż nie obserwują znaczącego wzrostu liczby zamówień, co utrudnia realizację ambitnych planów inwestycyjnych w najbliższej przyszłości.

Wsparciem dla sektora budowlanego wciąż mają być fundusze europejskiego, jednak wyzwania związane z ich efektywnym wykorzystaniem są znaczące. Ograniczony czas na realizację inwestycji prowadzi do kumulacji prac, co z kolei utrudnia znalezienie dostępnych wykonawców z odpowiednimi zasobami. W efekcie istnieje ryzyko, że część środków – mimo ich dostępności – pozostanie niewykorzystana. Presja czasu staje się zatem jednym z największych wyzwań, z którymi musi zmierzyć się branża w najbliższych latach.

Jak wskazuje analiza projektów uwzględnionych w KPO, aż 32 inwestycje dotyczą branży budowlanej, a ich łączna wartość ma wynieść 42,6 miliarda euro, co stanowi ponad 70% całkowitego budżetu przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy. Znaczną część tych środków, przekraczającą 100 miliardów złotych, zaplanowano na rozwój energetyki odnawialnej. Inwestycje te obejmują m.in. wymianę przestarzałych źródeł ciepła, instalację systemów OZE, budowę morskich farm wiatrowych oraz magazynów energii, co ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej kraju.

Prognozy dla rynku budowlanego w Polsce w latach 2025-2031

Specjaliści zgodnie prognozują dynamiczny wzrost wartości rynku budowlanego w Polsce. Według firmy badawczej PMR rynek budowlany w Polsce wzrośnie w 2025 roku o około 3%, osiągając wartość 394,2 mld zł. W 2026 roku natomiast po raz pierwszy w historii może przekroczyć 400 miliardów złotych, co oznaczałoby, że jego udział w PKB znów wyniesie ponad 10%.

Warto przy tym podkreślić, że w ciągu ostatniej dekady sektor ten odnotował znaczący rozwój – od 177 miliardów złotych w 2016 roku do ponad 350 miliardów złotych w 2024 roku. Te dane potwierdzają nie tylko rosnącą rolę budownictwa w gospodarce, ale też jego ogromny potencjał inwestycyjny w nadchodzących latach.

Wzrost wartości rynku budowlanego w ostatnich latach był głównie nominalny, napędzany przez wynagrodzeń w branży i rosnące ceny materiałów. Eksperci z firmy Spectis przewidują, że po trudnym 2024 roku, kolejne lata przyniosą wyraźne ożywienie w budownictwie. Realny wzrost rynku budowlanego ma być możliwy przede wszystkim za sprawą:

  • funduszy unijnych na politykę spójności 2021-2027,
  • pieniędzy z KPO,
  • Programu Budowy Dróg Krajowych,
  • Krajowego Programu Kolejowego,
  • transformacji energetycznej,
  • ożywieniu w budownictwie wojskowym.
  • megainwestycjom (elektrownia jądrowa, farmy wiatrowe na Bałtyku).

Co jednak może spowolnić realizację tych prognoz? Hamulcem mogą okazać się:

  • wysoki poziom stóp procentowych,
  • pogarszające się wskaźniki demograficzne,
  • rosnące koszty surowców i materiałów,
  • niepewna sytuacja geopolityczna,
  • niedobór pracowników budowlanych.

Które materiały budowlane drożeją, a które tanieją?

Choć nie sposób udzielić jednoznacznej i precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, czy ceny materiałów budowlanych spadną w 2025 roku, warto obserwować ich dynamikę w określonych grupach towarowych. Jak podają eksperci PSB, w październiku 2024 roku odnotowano spadek cen materiałów budowlanych w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej – średnia dynamika cen wyniosła -1%. W ujęciu miesięcznym, w porównaniu z wrześniem 2024 roku, ceny pozostały na niemal niezmienionym poziomie (-0,1%), a zestawiając okres od stycznia od października 2024 roku z analogicznym okresem w 2023 roku, spadek cen wyniósł -1,9%.

W październiku 2024 roku odnotowano wzrost rok do roku w kilku grupach towarowych. O ile wzrosły ceny materiałów budowlanych? Podwyżki odnotowano w przypadku:

  • płyt OSB, drewna o +12%,
  • cementu, wapna o +5%,
  • ścian, kominów, stolarki o +3% dla każdej grupy,
  • farb, lakierów o +1%.

W niektórych przypadkach zauważono jednak spadek cen. Porównując październik 2024 roku do tego samego okresu w ubiegłym roku, ceny materiałów budowlanych spadły w następujących grupach towarowych:

  • instalacje, ogrzewanie i chemia budowlana do -1%,
  • narzędzia o -1%,
  • wyposażenie, AGD, izolacje wodochronne, motoryzacja i płytki, łazienki, kuchnie o -2% dla każdej grupy,
  • dachy, rynny, oświetlenie, elektryka i ogród, hobby o -3% dla każdej grupy,
  • sucha zabudowa o -4%,
  • izolacje termiczne i wykończenia o -6% dla każdej grupy.

Trendy rynkowe w budownictwie w 2025 roku

W 2025 roku jednym z wiodących trendów ma stać się zielone budownictwo z rosnącą liczbą projektów dostosowanych do wymagań zrównoważonego rozwoju. Zaostrzone przepisy dotyczące ochrony środowiska zmuszają firmy budowlane do wdrażania ekologicznych rozwiązań, takich jak innowacyjne materiały i technologie minimalizujące ślad węglowy.

Równocześnie dynamicznie rozwija się rynek prefabrykacji, a budownictwo modułowe zdobywa coraz większą popularność, szczególnie w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym. Inwestycje infrastrukturalne wciąż korzystają z funduszy unijnych, ale coraz większy nacisk kładzie się na projekty adaptacyjne, które mają przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Wśród nich szczególne znaczenie mają inwestycje w zabezpieczenia przeciwpowodziowe oraz rozwój zrównoważonego transportu, wspierające transformację ekologiczną w budownictwie.

Zmiany w regulacjach prawnych w 2025 roku

W 2025 roku sektor budowlany czeka kluczowa zmiana związana z zaostrzeniem przepisów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nowe regulacje mogą zobowiązać inwestorów i wykonawców do stosowania materiałów o niskiej emisji dwutlenku węgla oraz większego wykorzystania recyklingu w procesach budowlanych. Wprowadzone zmiany obejmą również rozwój cyfryzacji – zastosowanie technologii BIM (z ang. Building Information Modeling) stanie się obowiązkowe w dużych projektach, co pozwoli na lepsze zarządzanie procesami i większą precyzję w realizacji inwestycji.

Koszty budowy i ceny materiałów w 2025 roku

Rok 2025 ma przynieść wyczekiwaną stabilizację kosztów budowy, choć ceny surowców wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Coraz większe inwestycje w technologie prefabrykacyjne i automatyzację zaczynają przynosić wymierne korzyści, obniżając koszty produkcji oraz skracając czas realizacji projektów.

Dostępność materiałów budowlanych w 2025 roku

Rok 2025 powinien przynieść stopniową stabilizację także w obszarze dostępności materiałów budowlanych. Dzięki rozwojowi technologii produkcji oraz pozyskaniu nowych źródeł surowców, dostępność kluczowych materiałów, takich jak stal i beton, wyraźnie się poprawia, a ich ceny osiągają bardziej przewidywalny poziom.

Co więcej, coraz szersza dostępność i konkurencyjność cenowa ekologicznych materiałów budowlanych sprawiają, że stają się one nie tylko alternatywą, ale nawet standardem w niektórych projektach. Jednocześnie rozwój lokalnej produkcji prefabrykatów zmniejsza zależność od importu, co pozwala skrócić czas realizacji inwestycji oraz obniżyć koszty związane z transportem.

Więcej o autorze

Szymon Krajniak
Specjalista ds. PR i Contentu

Dziennikarz, marketingowiec oraz event manager związany z biznesem oraz Jednostkami Samorządu Terytorialnego. Zaangażowany w idee niosące pozytywne wartości. W KRISHOME zajmuje się PR-em oraz szeroko pojętym obszarem content marketingu.