Zastanawiasz się jak będzie wyglądała przyszłość? Z pewnością wszystko o czym teraz tylko marzymy, prędzej czy później stanie się rzeczywistością. Warto więc być świadomym, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych, małych wyborów, zależy świat, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Dbając o przyrodę, rozsądnie gospodarując jej zasobami, korzystając z potencjału recyklingu oraz energooszczędnych technologii przy budowie czy remoncie domu, dajemy naszym dzieciom, wnukom i prawnukom szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.
Budować ekologicznie, czyli jak?
Prosta konstrukcja na planie prostokąta lub kwadratu to wyjątkowo popularny i ekologiczny trend w budownictwie. Pozwala ona zminimalizować całkowitą powierzchnię przegród, a co za tym idzie ograniczyć straty ciepła. Z podobnych względów preferowany jest zazwyczaj dach jednospadowy, dwuspadowy lub płaski. Ogromne znaczenie ma także odpowiednia termoizolacja ścian i dachu, a także dobór stolarki otworowej. Ma ona wpływ na użytkowanie budynku i związane z tym wydatki, dlatego decyzja o jej wyborze nie powinna być podejmowana w pośpiechu. Zarówno okna, drzwi, jak i bramy garażowe, powinny przede wszystkim zabezpieczać dom przed włamaniem, chronić przed hałasem z zewnątrz, a także zapobiegać utratom energii cieplnej.
O ile w domach nowo budowanych, dzięki dostępności coraz lepszych rozwiązań materiałowych i instalacyjnych, dość łatwo jest osiągnąć satysfakcjonujący standard energetyczny – o tyle w istniejących budynkach mamy z tym często problem. Z pomocą przychodzi wtedy termomodernizacja budynku, jednak aby mówić o realnych korzyściach nie można ograniczyć się do jednostkowych poprawek. Przy wyborze kompletu stolarki otworowej zwróćmy uwagę przede wszystkim na wartość współczynnika przenikania ciepła U. W przypadku okien i drzwi balkonowych musi wynosi on co najmniej 0,9 W/m2K, okien połaciowych – 1,1 W/m2K, drzwi – 1 W/m2K, bram – 1,3 W/m2K. W tym miejscu należy podkreślić, że profesjonalny montaż stolarki jest równie ważny, jak dobrej jakości produkt. W przypadku garażu, który jest wbudowany w kubaturę budynku i stanowi jego integralną część warto przemyśleć wybór ciepłego montażu bramy garażowej. Ten innowacyjny system zapewnia lepszą izolację bramy, a co za tym idzie, przyczyni się do większej energooszczędności domu.
Zaprojektuj i użytkuj EKO-logicznie
Dobry projekt budynku uwzględnia również odpowiedni układ pomieszczeń, tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. W południowej, a więc najbardziej nasłonecznionej części domu, opłaca się zlokalizować pokoje, w których domownicy będą najczęściej przebywać. W oknach tych pomieszczeniach poleca się również zainstalować żaluzje fasadowe, dzięki którym unikniemy nadmiernego nagrzewania się wnętrz, a jednocześnie zminimalizujemy konieczność korzystania z energochłonnej klimatyzacji. Od północy zaś umieszcza się zazwyczaj kuchnię – warto zaprojektować w niej duże przeszklenia, aby było jaśniej i przestronniej. Ekologiczne powinno być także wnętrze domu. Lepsze dla środowiska będą z pewnością meble wykonane z naturalnych materiałów, które w razie potrzeby można łatwo odświeżyć i niewielkim nakładem kosztów przywrócić ich dawną świetność. Równie dobrze sprawdzą się akcesoria wykonane przy użyciu ekologicznych technologii czy wyroby z recyklingu.
Możemy w sposób ekologiczny zbudować, wyremontować czy wyposażyć dom, jednak najlepsze efekty osiągniemy tylko wtedy, gdy wraz z tymi działaniami zmienimy też własne nawyki. W domu ustawmy pojemniki ułatwiające segregację odpadów, oszczędzajmy wodę i prąd, róbmy odpowiedzialne zakupy adekwatne do potrzeb domowników.
EKO od początku do końca
Cały cykl życia budynku powinien być ekologiczny – rozpoczynając od produkcji materiałów budowlanych i ich transportu w docelowe miejsce, przez fazę budowy, użytkowania, aż po recykling i utylizację materiałów uzyskanych podczas rozbiórki. Wszystko po to, aby przyszłym pokoleniom żyło się lepiej. Przemyślany wybór najwyższej jakości produktów i ich profesjonalny montaż to najlepsza inwestycja długoterminowa i gwarancja spokoju na lata, a także decyzja, którą docenią przyszłe pokolenia.