Użyj obecnej lokalizacji
Pęknięta szyba w oknie to problem, którego nie można lekceważyć. Niezależnie od tego, czy pękła szyba w oknie plastikowym, aluminiowym czy modelu hybrydowym, powinniście zająć się tym od razu. Z poniższego poradnika dowiecie się, jakie są najczęstsze przyczyny pękania szklanej tafli, jak unikać takich awarii i jak sobie poradzić z tego rodzaju usterką.
Pęknięta szyba w oknie to usterka, która pojawia się z kilku powodów. Od czego szyby pękają? Najczęstszą przyczyną pęknięcia szyby są oczywiście uszkodzenia mechaniczne. Uderzenie w taflę piłką czy kamieniem, zbyt energiczne zamknięcie okna, czy też upadek skrzydła w czasie transportu lub montażu to tylko kilka przykładowych przyczyn pękniętej szyby. Zdarza się jednak, że dochodzi do samoistnego pękania szkła.
Często zadawane pytanie to: czy szyba okienna może pęknąć od słońca? Okazuje się, że w ekstremalnych przypadkach za pękniętą szybę odpowiada duża różnica temperatur na jej powierzchni. Za taką różnicę temperatur odpowiada nie tylko słońce. Równie dobrze przyczyną pęknięcia szyby może być ustawiony zbyt blisko okna grzejnik, lampa czy klimatyzator. W skrajnym przypadku źródłem wysokiej temperatury będzie także ustawiona zbyt blisko szyby czarna kanapa lub poduszka, która latem mocno się nagrzewa w wyniku działania promieni słonecznych.
Czasami szyba pęka także w wyniku działania różnych sił. Z jakich jeszcze powodów samoistnie pęka szyba?
Co robić, żeby szyba nie pękła?
Pęknięcie szyby w oknie to problem nie tylko estetyczny. Część z Was zastanawia się pewnie, czy pęknięta szyba może wypaść? Konstrukcja nowoczesnych okien sprawia, że jest to raczej mało prawdopodobne. Wiele zależy od rodzaju i wielkości pęknięcia, miejsca, w którym zamontowane jest okno itp. W grę wchodzi jednak bezpieczeństwo domowników. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pękniętej szyby niezależnie od rodzaju pęknięcia. Pamiętajcie, że zabezpieczenie szyby to jedynie prowizoryczne rozwiązanie do czasu aż uda się wymienić szybę, a raczej cały pakiet szybowy. Jak zabezpieczyć pękniętą szybę? Najprościej zrobić to za pomocą folii samoprzylepnej lub mocnej taśmy. Należy nakleić je wzdłuż linii pęknięcia widocznych na szybach.
Pęknięcie szyby w znacznym stopniu pogarsza także właściwości termoizolacyjne okna. Pakiet szybowy składa się najczęściej z dwóch lub trzech szyb zespolonych. Przestrzeń między szybami wypełnia szlachetny gaz (zwykle argon). To właśnie ten gaz jest w dużym stopniu odpowiedzialny za optymalne parametry termoizolacyjne. Pęknięcie termiczne czy mechaniczne prowadzi najczęściej do ulatniania się gazu i znacznego pogorszenia tych parametrów.
Na budowlanych forach czy grupach dyskusyjnych pojawiają się od czasu do czasu pytania w rodzaju: czym skleić pękniętą szybę w oknie, czy jak naprawić pękniętą szybę okienną? Niestety jedynym sposobem, który zapewni bezpieczeństwo domowników i utrzymanie maksymalnych parametrów termoizolacyjnych jest wymiana szyb, a dokładnie wymiana całego pakietu szybowego. W przypadku okien nie należy stosować popularnych preparatów przeznaczonych do samodzielnej naprawy szyb samochodowych. Szyby w aucie wykonane są ze szkła hartowanego i pełnią całkiem inną funkcję niż szyby w oknie. Jedynym sposobem na naprawę pęknięcia szyby jest więc wymiana całego pakietu szybowego.
Nie ma konieczności wymiany całego okna, kiedy pęknie szyba. W oknach plastikowych wymienia się wyłącznie pakiety szyb zespolonych. Dlaczego trzeba przeprowadzić wymianę pakietu szybowego zamiast wymiany jedynie pękniętej tafli? W nowoczesnych oknach pakiety szyb zespolonych stanowią izolowany zamknięty układ. Przestrzeń pomiędzy szybami wyposażona jest we wkładki pochłaniające wilgoć i wypełniona szlachetnym gazem. Jak już wspomnieliśmy, to właśnie ten gaz jest w dużej mierze odpowiedzialny za właściwości termoizolacyjne okna. Technologia produkcji pakietów szyb zespolonych sprawia, że nie ma technicznej możliwości wymiany jednej szyby. Konieczne jest wyprodukowanie całego nowego pakietu i jego wymiana.
Poznaj okna KRISHOME:
Czytaj więcej: