Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów

Jak uszczelnić okna?

Nieszczelne okna powodują nie tylko dyskomfort, odczuwany szczególnie w okresie zimowym. Utrata ciepłego powietrza sprawia, że utrzymanie panującej wewnątrz temperatury na optymalnym poziomie wymaga znacznie większych nakładów energii w porównaniu z wnętrzami, w których okna są szczelne. To z kolei przekłada się na bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Na szczęście pozbycie się tego problemu nie jest wcale tak trudne, jak może się wydawać.

Jak uszczelnić okna – dlaczego okna są nieszczelne?

Aby wiedzieć, jak uszczelnić okno, należy przede wszystkim zrozumieć, dlaczego w ogóle może zajść taka konieczność. Wbrew pozorom, problem nie dotyczy tylko drewnianych ram, ale wszystkich, niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane.

Jeśli chodzi o okna PVC, przyczyną najczęściej są błędy podczas montażu oraz nieprawidłowe wyregulowanie skrzydeł oraz ościeżnicy.

Z kolei tam, gdzie okna zostały zainstalowane wiele lat temu, najczęściej utrata szczelności następuje na skutek zużycia gumowych lub piankowych uszczelek. Z biegiem czasu tracą one elastyczność i zaczynają się kruszyć oraz odpadać, tworząc niewielkie szpary i szczeliny.

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Istnieje wiele sposobów uszczelniania okien plastikowych. Wybór konkretnej metody zależy między innymi od wielkości szczelin, a także ich umiejscowienia oraz przyczyny powstania.

Jeżeli źródłem problemu jest zużycie uszczelek, należy je wymienić. Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na odpowiednie dopasowanie rozmiaru nowych elementów. Muszą być dobrane w taki sposób, by nie utrudniały ani zamykania, ani otwierania okien.

Aby uszczelnić okno plastikowe przy parapecie warto sięgnąć po silikon – najlepiej neutralny. Tego rodzaju zakamarki są bowiem szczególnie narażone na działanie wilgoci oraz promieni słonecznych, na które jest on odporny.

Jak uszczelnić okna drewniane?

Również to, jak uszczelnić okno drewniane, zależy od rodzaju i miejsca usterki. Jeśli mamy do czynienia ze starymi oknami, dość częstym zjawiskiem są nieszczelności między ramą a szybą. Kilkadziesiąt lat temu do ich łączenia wykorzystywano kit – zdarza się, że nadal jest on obecny w przypadku starszych egzemplarzy. W takiej sytuacji należy go usunąć i zastąpić silikonem, który jest znacznie bardziej szczelny i wytrzymały. W dodatku nakładanie go jest wyjątkowo proste.

Z kolei uszczelnianie okien drewnianych między ramą a ościeżnicą najczęściej jest konieczne, gdy po dłuższej eksploatacji drewno nieco się wysuszy lub wypaczy, co prowadzi do rozregulowania okuć. W takiej sytuacji konieczna będzie ich regulacja. Można też dodatkowo uszczelnić tą przestrzeń za pomocą gumowej lub gąbkowej taśmy.

Jak uszczelnić okna balkonowe?

To, jak uszczelnić okna balkonowe, również zależy od przyczyny problemu. W niektórych przypadkach konieczna może być wspomniana już wymiana uszczelek. Jednak najczęściej newralgicznym punktem w oknach tego typu jest ich próg.

Szpary w takich miejscach najlepiej zabezpieczyć preparatami, które będą nie tylko szczelne, ale i odporne na wodę, wilgotne powietrze, pleśń i rozmaite zanieczyszczenia. Wybrany środek musi też zapewniać doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Warunki te spełnia pianka poliuretanowa, która po aplikacji zwiększa swoją objętość, wypełniając nawet niewielkie ubytki. W dodatku można ją bez problemu pokryć farbą lub tynkiem. Warto to zrobić nie tylko ze względów estetycznych; stanowi to bowiem zabezpieczenie przed działaniem promieni UV.

Jak uszczelnić okno dachowe?

Choć nowoczesne okna dachowe skonstruowane są w taki sposób, że podczas ich montażu nie ma potrzeby stosowania dodatkowego uszczelnienia, może być to konieczne po ich kilkuletniej eksploatacji. Również mechaniczne uszkodzenie uszczelek wymaga natychmiastowego działania, by zapobiec nie tylko uciekaniu ciepła, ale i przeciekaniu okien w deszczowe dni.

Jak uszczelnić okno dachowe samodzielnie? W większości przypadków wystarczy zastosowanie specjalnego zestawu uszczelniającego do okien dachowych. Najczęściej zawierają one takie elementy jak uszczelki, filtr powietrza, smar do mechanizmów okiennych, izolacja przeciwwilgociowa oraz rynienki odwadniające.

Jak uszczelnić okna na zimę?

Niezależnie od metody, jaką uszczelniamy okno na zimę, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Po pierwsze, częstym problemem owocującym nieszczelnością okien jest ich tzw. zwieszanie ku dołowi. Oprócz nieszczelności obserwowanej w okresie zimowym mogą o tym świadczyć także pojawiające się latem problemy z ich zamykaniem. Najczęściej dotyczy to okien plastikowych. Ich uszczelnieniem na zimę w tym przypadku powinni zająć się doświadczeni specjaliści.

Bardzo ważne jest również to, jak uszczelnić okna (drewniane i inne) na zimę, jeśli problem polega na obecności niewielkich szczelin w ich obrębie. W tym przypadku trzeba pamiętać, że:

  • od wewnętrznej strony stosuje się materiały paroizolacyjne (silikon, taśmy uszczelniające),
  • do uszczelniania od zewnątrz służą materiały paro przepuszczalne (m.in. pianki).

Stosowanie się do tej zasady jest konieczne nie tylko ze względów estetycznych. Pozwala to również uniknąć sytuacji, w której na oknach będzie się zbierać oraz skraplać wilgoć, zmniejszając tym samym ryzyko problemów takich jak np. pojawienie się pleśni.

Czym uszczelnić okna?

Istnieje kilka sposobów na to, by uszczelnić okna domowym sposobem. Przeznaczone do tego preparaty są łatwo dostępne, np. w marketach budowlanych. Do najpopularniejszych metod należy:

  • uszczelnianie okien silikonem – dość łatwe, ale wymaga precyzji. Najczęściej wykorzystuje się go w przypadku nieszczelności między szybą a ramą, a także w okolicy parapetu.
  • uszczelki EPDM lub z pianki poliuretanowej – uszczelnianie okien uszczelkami jest konieczne głównie wtedy, gdy dojdzie to uszkodzenia lub zużycia tych, które były zamontowane fabrycznie.
  • taśma uszczelniająca – najczęściej samoprzylepna, bardzo wygodna w montażu. Uszczelnianie okien taśmą jest bardzo łatwe; prawidłowo wykonane skutecznie zabezpiecza je nawet na kilka lat.

Jak uszczelnić okna taśmą?

Jak uszczelnić okna taśmą, by dobrze spełniała swoją funkcję przez długi czas? Przede wszystkim liczy się dokładność. Należy dopilnować, by była ona przyklejona w równym stopniu do muru oraz ościeżnicy, dzięki czemu będzie skutecznie chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by szczelnie przylegała do powierzchni.

Jej zaletą jest możliwość szybkiej naprawy problemu, jeśli taśma się odklei. Można ją łatwo wymienić, choć w wielu przypadkach wystarczy podklejenie.

Jak uszczelnić okna silikonem?

Silikony to rozwiązanie gwarantujące dużą szczelność – pod warunkiem, że zostaną prawidłowo nałożone. Doskonale sprawdza się przy niewielkich szczelinach. Wiedząc, jak uszczelnić okna silikonem w prawidłowy sposób, należy pamiętać też o tym, by starannie wybierać konkretny preparat – innym bowiem będziemy uszczelniali okna aluminiowe, a innym okna PVC lub drewniane.

Jeżeli uszczelnienie okna nie przyniesie oczekiwanego efektu, może to świadczyć o obecności znacznie poważniejszej usterki, np. uszkodzeń mechanicznych w obrębie stolarki lub nieprawidłowego osadzenia okien. W takiej sytuacji konieczne jest wezwanie specjalisty, który zdiagnozuje problem, co pozwoli go skutecznie usunąć.