Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 Marcin Garbaciak Ekspert radzi

Dlaczego warto zainwestować w dom pasywny?

Budynek w standardzie pasywnym, to najlepsza inwestycja nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i zdrowotnych. Najczęściej na dom pasywny decydują się świadomi inwestorzy, dla których ważne jest, aby mieszkać, przebywać w zdrowych obiektach, zagwarantować swoim dzieciom najwyższy komfort temperaturowy i jakość powietrza, którzy myślą o wzroście wartości swoich inwestycji i bezpieczeństwie domowych budżetów podczas eksploatacji.

Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, iż w zdecydowanej większości są to osoby, które przed zleceniem wykonania dokumentacji projektowej obiektu w standardzie pasywnym, systematycznie zwiększały stan swojej wiedzy i doskonale znają wszystkie aspekty związane z tym standardem. Wiele osób brało również udział w szkoleniach Akademii Budownictwa Pasywnego GreenCherry Architecture przy PIBPiEO, aby w świadomy sposób i z pełną, aktualną wiedzą na temat budownictwa pasywnego przystąpić do projektowania i realizacji swoich założeń inwestycyjnych.

Doszliśmy do momentu, że nie dziwi nas ogromna liczba inwestorów, którzy zgłaszają  się do Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w celu weryfikacji dokumentacji projektowej lub zlecają certyfikację budynku dla potwierdzenia standardu pasywnego w ich budynkach. Bardzo często ma to miejsce dopiero po 2-3 latach od pierwszego spotkania z nami. Był to czas, w którym przyszli inwestorzy studiowali literaturę branżową, odwiedzali targi, konferencje organizowane lub współorganizowane przez nasz Instytut oraz odbywali spotkania z doświadczonymi projektantami budownictwa pasywnego oraz certyfikowanymi, potencjalnymi wykonawcami ich inwestycji.

Stale rosnąca świadomość inwestorów, a co za tym idzie ich wzrastające wymagania sprawiają, że idea budynków pasywnych jest rozszerzana o kolejne zagadnienie – np. poszukiwania zdrowych materiałów, które nie będą miały negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców. Możemy zaobserwować zwiększające się zainteresowanie i powrót do materiałów pochodzenia naturalnego, które pozytywnie wpływają i regulują mikroklimat wewnątrz obiektów o najwyższych standardach energetycznych.

Każdy z inwestorów powinien pamiętać i mieć na uwadze, iż w budynkach o różnym przeznaczeniu przebywamy ponad 80% naszego życia. To w jakich warunkach m.in. mieszkamy, pracujemy, ma wpływ bezpośrednio na nasze zdrowie, samopoczucie, a pośrednio na wszystkie inne aspekty naszego życia.

Na bardzo wysoki komfort temperaturowy i jakość powietrza ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze szczelność powietrzna, która jest wymagana w budynkach pasywnych na poziomie 0,6 h-1 gwarantuje, że nie będzie dochodziło do niekontrolowanych ruchów powietrza, odczuwanych w formie przeciągów, znanych z tzw. „tradycyjnego budownictwa”. Równocześnie osoby przebywające w budynkach pasywnych mają  zapewniony stały dopływ świeżego, czystego powietrza, który gwarantuje dobrze zaprojektowany system wentylacji mechanicznej, dodatkowo odzyskujący ciepło, w niektórych przypadkach również chłód z powietrza zużytego.

Dom pasywny nie wymaga zatem powszechnie znanego, przypadkowego i nie gwarantującego komfortowej jakości powietrza podczas wietrzenia. Nie ma również w jego wnętrzach zimnych punktów. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany dom pasywny działa w sposób niezależny od zewnętrznych warunków pogodowych. Z uwagi na bardzo wysoką jakość przegród, szczelność powietrzną, komfort temperaturowy jest zapewniony także dla długo utrzymujących się skrajnych temperatur.

Inwestycja w budynek pasywny sprawdza się również w ujęciu powierzchni na wynajem lub jako obiekty komunalne. Taki model funkcjonuje od wielu lat np. w Niemczech i Austrii, gdzie budynki pasywne są traktowane jako doskonale źródło dochodu pod wynajem oraz inwestycje ekstremalnie tanie w utrzymaniu dla budżetów miast, samorządów. Wiele osób dostrzegło także, iż te obiekty nie tracą  na wartości w stosunku do innych budynków z tego samego okresu, a wręcz ich wartość sukcesywnie wzrasta. Do tego potrzebna jest jednak większa świadomość jako użytkowników. Każdy z nas powinien mieć na względzie w jakich warunkach przebywamy średnio 80% naszego życia.

Autor: Arch. Kamil Wiśniewski, GreenCherry Architecture
Członek zespołu Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego
Certyfikator Budynków Pasywnych
Europejski Certyfikowany Planista Budownictwa Pasywnego
Dyrektor Akademii Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej przy PIBPiEO we Wrocławiu
(szkolenia z Europejskim Certyfikatem i wpisem na Europejską Listę Specjalistów, doradztwo)

Więcej o autorze

Marcin Garbaciak
Menadżer ds. Szkoleń

Z firmą związany już od ponad 19 lat. Rozpoczynał swoją karierę w firmie jako Regionalny Szef Sprzedaży, pod jego skrzydłami było większość regionów na terenie Polski. Zdobyte doświadczenia zaowocowały nie tylko świetną znajomością całego spectrum produktów z portfolio KRISHOME, ale i awansem na stanowisko szkoleniowca.