Beton to jeden z najbardziej powszechnych materiałów używanych w budownictwie. Przez lata był uznawany za mało atrakcyjny materiał, który nie zasługuje na przesadną ekspozycję. Zwrot nastąpił wraz z nadejściem stylu industrialnego, który zawładnął także sercami Polaków. Styl industrialny wyróżniają duże, wysokie przestrzenie oraz użycie typowo przemysłowych materiałów, takich jak beton, kamień, metal, czy szkło. Nikogo już nie dziwi surowa, czerwona cegła na ścianach, beton na podłodze, czy w kuchni i stare przemysłowe lampy na suficie. Dzisiaj to synonim dobrego gustu i znajomość światowych trendów. Nie każdy z nas ma jednak szansę żyć w autentycznych, pofabrycznych wnętrzach. Każdy z nas może jednak uzyskać loftowy wygląd dzięki użyciu industrialnych materiałów.
Beton jest niczym płótno malarskie. Daje duże możliwości wykorzystania i aranżacji. Wszystko zależy od tego z czym go zestawimy. I choć wydaje się materiałem zimnym i mało przytulnym, to coraz częściej gości we wnętrzach. Może występować w charakterze podłogi, schodów, ściany, a nawet blatów kuchennych. Na rynku jest coraz więcej akcesoriów betonowych do kuchni, czy do łazienki. Beton jest łatwy w utrzymaniu czystości, co jest jego ogromną zaletą. Wystarczy woda, mydło i ściereczka. Beton nie lubi jednak ostrych szczotek.
Zasadniczo beton architektoniczny różni się od zwykłego betonu wyglądem. Jego powierzchnia jest bardziej gładka z subtelnie widoczną strukturą materiału. Jest tak samo trwały i wytrzymały jednak charakteryzuje się większą estetyką i nie wymaga dodatkowego krycia. Może mieć powierzchnię zarówno gładką, jak i porowatą.
Aranżacja z betonem w roli głównej
Beton doskonale wpisuje się w minimalistyczne i nowoczesne wnętrze. Jego surowość i ascetyczny charakter doskonale przełamują naturalne materiały. Beton nie znosi konkurencji, dlatego zawłaszcza sobie tytuł „motywu przewodniego” w aranżowaniu przestrzeni.
Betonowa podłoga harmonizuje się z lekką konstrukcją drewnianych mebli i odwrotnie: betonowa ściana świetnie komponuje się z drewnianą podłogą. Chłód betonu przełamią także zielone rośliny doniczkowe, takie jak modna obecnie monstera deliciosa, palmy, czy figowce. Dla spotęgowania efektu można je włożyć w…betonowe donice.
Beton idealnie koresponduje także z dużymi przeszkleniami tak charakterystycznymi dla loftów i zmodernizowanych pofabrycznych przestrzeni. W tej roli świetnie sprawdzą się z drzwi tarasowe HST lub PSK, które pozwalają napełnić wnętrze naturalnym światłem i zintegrować je z najbliższym otoczeniem.
Okna, rolety, bramy i drzwi w kolorze betonu
W odpowiedzi na aktualne trendy firma KRISHOME (dawniej KRISPOL) zaproponowała swoim klientom ciekawą nowość – okleinę Beton 2. Nowy dekor, to idealna propozycja dla wszystkich miłośników szarości i industrialnych wnętrz. Ze względu na duży udział powierzchni bramy w całej bryle domu okleina Beton 2 zapewni interesujący efekt wizualny, który doda budynkowi nowoczesnego, wyrazistego charakteru i podkreśli indywidualny charakter inwestycji. Z pewnością nie umknie uwadze sąsiadów i gości. Okleinę zastosować można także na oknach, drzwiach i roletach, dzięki czemu zachowamy pełną spójność kolorystyczną całej stolarki otworowej. Okleina wiernie odwzorowuje monochromatyczną kolorystykę betonu. Świetnie skomponuje się nie tylko z białą lub drewnianą elewacją, ale także z wszelkimi odcieniami szarości.