Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów

Jak uszczelnić bramę garażową?

Drzwi prowadzące do garażu powinny mieć podobne parametry izolacyjne co drzwi wejściowe. To szczególnie istotne, jeżeli przestrzeń służy nie tylko do parkowania samochodu, ale pełni też rolę warsztatu czy magazynu. Odpowiednio uszczelniona brama garażowa chroni przed gromadzeniem wilgoci, tłumi hałas z zewnątrz, a także pomaga utrzymać stałą temperaturę wewnątrz garażu, co jest szczególnie istotne, jeżeli garaż przylega do części mieszkalnej.

Jak zabezpieczyć garaż przed wodą i zimnem?

Uszczelnienie bramy garażowej ma kluczowe znaczenie dla ochrony mienia, bezpieczeństwa oraz wygody użytkowników. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan uszczelek i dokonywać wymiany w przypadku zaobserwowania oznak zużycia. Szybkość zużywania się uszczelek w bramie garażowej zależy od kilku czynników, w tym warunków pogodowych, częstotliwości użytkowania bramy czy realizowanych prac konserwacyjnych. Warto przy tym zaznaczyć, że uszczelki instalowane na starych bramach są bardziej podatne na zużycie z powodu naturalnego starzenia się materiału. 

Czytaj także: Jak dbać o bramę garażową zimą?

Co może świadczyć o tym, że potrzebna jest wymiana uszczelki w bramie garażowej?

Pierwszym objawem świadczącym o nieszczelności bramy garażowej jest wyczuwalna wilgoć. Jeżeli czujesz zapach stęchlizny w powietrzu, zaobserwowałeś pojawianie się ciemnych plam na ścianie lub kondensację pary wodnej na szybach, to znak, że powinieneś uszczelnić drzwi prowadzące do garażu. Innymi niepokojącymi sygnałami są:

  • odczucie przewiewu przez skrzydła mimo zamkniętych drzwi,
  • obecność insektów w okresie wiosenno-letnim,
  • widoczne prześwity w dolnej części bramy,
  • woda deszczowa zbierająca się przy bramie
  • oszronione szyby.

Zaobserwowałeś którykolwiek z powyższych problemów? Najwyższy czas, abyś wymienił uszczelki.

Jak uszczelnić bramę garażową?

Zanim przystąpisz do uszczelnienia drzwi garażowych, wykonaj kilka prostych czynności diagnostycznych.

  1. Na początku sprawdź, czy konstrukcja bramy ściśle przylega do prowadnic i nie wymaga przykręcenia.
  2. Zweryfikuj także naciąg sprężyn skrętnych i oceń, czy nie ma potrzeby wzmocnienia bądź wyrównania napięcia mechanizmów.
  3. Zdarza się, że skrzydła wyposażone w napęd automatyczny nie domykają się do samego końca. Co za tym idzie, problemy ze szczelnością mogą wynikać z prostego błędu oprogramowania.
  4. Na sam koniec sprawdź, czy prowadnice są dobrze zamocowane i nie występują luzy.

Jeżeli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, skorzystaj z usług specjalisty. Serwisant oceni stan techniczny bramy oraz wskaże sposoby wyeliminowania usterki.

Czytaj: Jak ocieplić bramę garażową?

Czym uszczelnić bramę garażową?

Przedostawanie się wody deszczowej do wnętrza garażu może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zalanie podłogi, uszkodzenia mienia czy rozwój pleśni. Co zrobić, gdy, mimo zainstalowanej dolnej uszczelki, deszczówka przedostaje się do wnętrza? W takim przypadku stosuje się próg uszczelniający, który zatrzymuje wodę oraz inne zanieczyszczenia przed wjazdem do garażu.

Uszczelki do bramy garażowej – jakie spełniają funkcje?

Progi uszczelniające wykonane z kauczuku syntetycznego (EPDM) charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, przedłużoną trwałością oraz wysoką szczelnością. Pamięć kształtu sprawia, że tworzywo wraca do swojej pierwotnej formy nawet po długim okresie deformacji.

Uszczelka do bramy garażowej – jaką wybrać?

Aby mieć pewność, że produkty uszczelniające zachowają swoją formę przez długi czas, najlepiej sięgać po akcesoria wykonane z wysokiej jakości gumy lub silikonu.

Próg uszczelniający montuje się na łączeniu kostka brukowa/płytka. Przed przystąpieniem do pracy należy zmierzyć szerokość bramy garażowej, uwzględniając przy tym narożniki. Aby wyeliminować ryzyko zbyt krótkiego przycięcia elementu, rekomendujemy pomiary od szyny do szyny, a następnie ucięcie niepotrzebnego fragmentu. Dzięki zastosowaniu uszczelki nie tylko zapobiegniesz przedostawaniu się wody do wnętrza, ale także wyeliminujesz problem nierównej powierzchni.

Jak uszczelnić bramę garażową segmentową?

Aby mieć pewność, że próg jest odpowiednio ustawiony, wystarczy opuścić bramę, ale nie zamykać jej całkowicie. Pozostawiając kilka centymetrów przerwy nad progiem, można zweryfikować, czy jest wysunięty bardziej na zewnątrz, czy do środka w garażu. Montaż produktów uszczelniających jest w dużej mierze intuicyjny i opiera się na znalezieniu takiego ustawienia progu, aby woda deszczowa swobodnie spływała na zewnątrz. Uszczelnienie dolnej bramy powinno dopasowywać się do powierzchni progu, zapewniając pełne zabezpieczenie przed przedostawaniem się wody.

Kiedy znajdziesz odpowiednie ustawienie progu, pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu powierzchni z zanieczyszczeń mechanicznych. W tym w przypadku najlepiej zastosować benzynę ekstrakcyjną i poczekać, aż odparuje. Twardy, a zarazem odporny na odkształcanie próg, wymaga montażu na klej, który pozostanie elastyczny nawet po wyschnięciu. Najlepszym wyborem będzie klej kontaktowy UHU, np. bezrozpuszczalnikowy, przeznaczony do łączenia grubych materiałów i umożliwiający tworzenie natychmiastowych połączeń.

Czytaj: Konserwacja i czyszczenie bramy garażowej

Jak uszczelnić bramę garażową uchylną?

Jeżeli zależy Ci na całkowitym wytłumieniu hałasu z zewnątrz, warto rozważyć uszczelnienie górnej części bramy. Uszczelki, przeznaczone do montażu pod sufitem, są w całości wykonane z gumy, która wzmacnia górną część, kiedy brama jest całkowicie zamknięta. Dzięki zastosowaniu dodatkowych produktów uszczelniających przestrzeń garażowa jest lepiej chroniona przed odgłosami z otoczenia, a jednocześnie zabezpieczona przed wychłodzeniem.

Stosując uszczelkę na górną część bramy, zapobiegasz ucieczkom gorącego powietrza z pomieszczenia, a tym samym ograniczasz koszty związane z ogrzewaniem. Należy bowiem zaznaczyć, że ciepłe powietrze we wnętrzu jest lżejsze, czyli ma mniejszą gęstość niż zimne powietrze zewnętrzne. Biorąc pod uwagę, że zimne wypiera ciepłe, dochodzi do jego ulatywania przez kratki wywiewne, a tym samym ochłodzenia w garażu. Inwestując niewielkie środki, możesz zatem osiągnąć oczekiwany komfort termiczny i akustyczny w garażu.

Pomoc fachowców w uszczelnieniu bramy garażowej

Chcesz uszczelnić bramę garażową segmentową, ale obawiasz się, że wykonanie pracy we własnym zakresie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów? Jeżeli zależy Ci na najlepszych efektach, skorzystaj z pomocy fachowców. Nieszczelna brama garażowa to duży problem, którego rozwiązanie nierzadko wymaga fachowej wiedzy. Wszelkie niedociągnięcia w tej materii mogą skutkować problemami eksploatacyjnymi w przyszłości.

Czytaj: Czym jest współczynnik przenikania U i dlaczego jest tak ważny przy wyborze okien i bramy garażowej?