Poprawnie wykonany montaż okien plastikowych zapewnia spokój oraz wygodne i bezpieczne użytkowanie na wiele lat. Na jaki rodzaj montażu okien PVC się zdecydować i jak wygląda ten proces krok po kroku? Odpowiadamy na najważniejsze pytania i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas instalacji nowej stolarki okiennej.
Montaż okien plastikowych – standardowy czy ciepły?
Wyróżniamy dwie podstawowe metody montażu okien plastikowych: standardową instalację stolarki lub tzw. ciepły montaż. Wyboru między tymi dwiema opcjami dokonuje się w zależności od indywidualnych wymagań oraz wybranego produktu. Czym jednak się one różnią?
Montaż standardowy okien PVC polega na dostosowaniu miejsca instalacji do rodzaju i grubości ściany. W ścianach jednowarstwowych okno montuje się zazwyczaj w połowie szerokości, w dwuwarstwowych przy zewnętrznej krawędzi, a w trójwarstwowych na poziomie ocieplenia. Do zamocowania okna używa się specjalnych kotew lub dybli. Montaż okien PVC na kotwy jest odpowiedni dla mniejszych okien, natomiast dyble wykorzystuje się w przypadku większych konstrukcji, które wymagają lepszej stabilności. Ważnym elementem montażu jest wypełnienie szczelin pomiędzy ścianą a ościeżnicą pianką montażową, która zapewnia szczelność.
Czasami możemy mieć jednak do czynienia z sytuacją, w której jedna warstwa uszczelnienia w standardowym montażu nie wystarcza do zapewnienia odpowiedniej termoizolacji. Warto wówczas rozważyć tzw. ciepły montaż, który jest rozwiązaniem rekomendowanym w przypadku montażu okien energooszczędnych lub pasywnych z niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Okna te potrzebują bardziej zaawansowanego uszczelnienia oraz eliminacji wszelkich mostków cieplnych, które mogą prowadzić do nadmiernej strat energii. Metoda ta przewiduje zastosowanie 3 warstw izolacyjnych:
- warstwy zewnętrznej z taśmy paroprzepuszczalnej, która zabezpiecza izolację przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, a zwłaszcza wilgoci;
- warstwy środkowej z pianki poliuretanowej, która umieszczana jest pomiędzy oknem a ościeżnicą, szczelnie wypełniając przestrzeń;
- warstwy wewnętrznej z folii paroszczelnej, która chroni piankę poliuretanową przed kontaktem z wilgocią i parą wodną z wnętrza budynku.
Choć standardowy montaż jest szybszy i tańszy, nie zapewnia optymalnej ochrony przed wilgocią ani występowaniem mostków termicznych. Koncentrując się na sposobie uszczelnienia przestrzeni między ramą okna a murem, zdecydowanie więcej zalet ma ciepły montaż – poprawia szczelność okien nawet o 75%, co przekłada się na lepszą izolację i efektywność energetyczną.
Jak zamontować okno plastikowe? Instalacja krok po kroku
Zanim przedstawimy, jak wygląda montaż okien PVC, chcemy podkreślić, że warto w tym celu skorzystać ze wsparcia specjalisty. Poniższy opis stanowi zarys całego procesu, jednak to pomoc fachowca daje pewność, że montaż został wykonany prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta oraz z dbałością o każdy szczegół.
Krok 1: Przygotowanie do montażu okna PVC
Przed rozpoczęciem instalacji okna niezbędne jest przygotowanie wszystkich potrzebnych narzędzi. Podczas montażu wykorzystywane są takie narzędzia, jak młotowiertarka, metalowe kotwy, kołki rozporowe, poziomica, wiertarko-wkrętarka, śrubokręty, młotek, pianka montażowa czy płyty podkładowe. Nie należy przy tym zapominać o środkach ochrony osobistej, takich jak rękawice budowlane i okulary ochronne.
Krok 2: Demontaż starych okien
Zanim nowe okna PVC zostaną zamontowane, konieczne jest usunięcie starej konstrukcji, co najlepiej zlecić profesjonalistom. Najpierw należy zdjąć skrzydła i ościeżnice, a następnie, jeśli to konieczne, usunąć listwę dolną i środkową wokół całej konstrukcji. Istotne jest także zdemontowanie górnych i bocznych elementów ramy okiennej oraz starego parapetu, który zostanie zastąpiony nowym.
Krok 3: Przygotowanie otworu okiennego pod montaż okna PVC
Ten etap ma kluczowe znaczenie, ponieważ istotnie wpływa na przyszłe użytkowanie nowego okna. Przed faktycznym montażem stolarki należy sprawdzić, czy wymiary nowego okna pasują do aktualnych otworów okiennych, narożniki otworu są proste i prostopadłe oraz pozostawiono odpowiednie szczeliny na szwy montażowe, które powinny wynosić około 15-20 mm z każdej strony.
Podczas przygotowywania otworu okiennego warto dokładnie usunąć starą izolację oraz osypujący się tynk oraz oczyścić otwór z wszelkich zabrudzeń. Dobrze zagruntowana i oczyszczona powierzchnia zapewnia lepsze przyleganie nowych materiałów uszczelniających, co przekłada się na trwalszy efekt montażu.
Krok 4: Wstawienie i mocowanie nowego okna plastikowego
Gotowe do montażu okno PVC można teraz umieścić w otworze ościeżnicy zgodnie z projektem technicznym. Jednocześnie należy ustabilizować jego pozycję za pomocą klinów lub poduszek powietrznych. Gdy okno jest już prawidłowo osadzone między ramą a murem konstrukcyjnym, stosuje się klocki dystansowe i podporowe, które przenoszą ciężar okna na konstrukcję budynku. Zdystansowane i podparte okno należy przymocować do muru za pomocą łączników mechanicznych.
Krok 5: Montaż szwów instalacyjnych i elementów dodatkowych
Szwy montażowe wypełniają szczeliny między oknem a ścianą, co jest istotnym elementem tzw. ciepłego montażu. Każdy szew montażowy składa się z różnych materiałów izolacyjnych, takich jak pianka montażowa, taśmy paroizolacyjne i hydroizolacyjne. Ostatnim etapem instalacji okien PVC jest zamocowanie okuć i klamek, usunięcie folii ochronnej i oczyszczenie przestrzeni z pozostałości po pracach budowlanych.
Najczęstsze błędy podczas montażu okien PVC – na co zwracać uwagę?
Montaż okien plastikowych to skomplikowany i czasochłonny proces, który wymaga dużej precyzji oraz znajomości stolarki okiennej. Zlecając to zadanie profesjonalistom możemy ustrzec się popełnienia takich błędów, jak:
- nieprawidłowo wykonany pomiar, który może spowodować, że rama okienna okaże się za mała lub za duża w stosunku do wielkości otworu okiennego. W konsekwencji może to osłabić parametry termoizolacyjne oraz przyczynić się przesiąkania wilgoci i powstawania zagrzybień;
- niewłaściwie wykonany demontaż starych okien lub czyszczenie powierzchni otworu okiennego;
- zastosowanie niskiej jakości łączników, które mogą pogarszać szczelność okien;
- niedostosowanie się do norm instalacyjnych, które mogą skutkować podwyższoną wilgotnością w pomieszczeniu i pojawieniem się pleśni;
- nieprawidłowe mocowanie okna plastikowego do ściany, co może wywołać problemy z otwieraniem i zamykaniem okna.