Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
06.05.2024 Robert Szymfeld Bramy

Ulga termomodernizacyjna – wymień okna i odlicz nawet 53 tysiące od podatku!

Obowiązuje nowa ulga termomodernizacyjna. Dzięki niej, każdy, kto zdecyduje się na termomodernizację domu, będzie mógł odliczyć od podatku nawet 53 tysiące złotych przez trzy lata. Jeśli więc zastanawiałeś się nad wymianą stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej na bardziej energooszczędne, jest na to teraz idealny moment. Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej już w 2023 roku i ciesz się ciepłym, ekologicznym domem.

  • Jakie są warunki ulgi termomodernizacyjnej?
  • Kto i za co może odliczyć koszty remontu od podatku?
  • Do kiedy można skorzystać z programu?

Ulga termomodernizacyjna – kto z niej skorzysta, a kto nie?

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą wszyscy właściciele stojących już domów jednorodzinnych. Nie dotyczy ona sytuacji, gdy dom nie jest jeszcze wybudowany – nie jest bowiem ulgą budowlaną. Ale jeśli dom jest już użytkowany, podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Wydatki na remont odliczą sobie od podatku podatnicy opłacający PIT według skali (stawki 18 i 32 proc.), przedsiębiorcy płacący liniowy PIT według stawki 19 proc. PIT oraz ryczałtowcy (osoby uzyskujące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Warto także wyjaśnić, co kryje się pod terminem „domów jednorodzinnych”. Ministerstwo do uzyskania z ulgi termomodernizacyjnej dopuszcza właścicieli budynków wolnostojących, domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy grupowej. Niestety, ulga termomodernizacyjna nie dotyczy właścicieli mieszkań.

Nie tylko docieplenia budynków – wymień okna i odpisz to sobie od podatku!

Ulga termomodernizacyjna obejmuje zarówno zakup urządzeń i materiałów budowlanych, jak i opłatę usług (na przykład demontażu starych elementów domu i montażu nowych). Zwolnieniu podlegają „materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostało określone w audycie energetycznym”. I chociaż wymów wykonania audytu energetycznego został następnie wykreślony, to warto zauważyć, że tego typu dokument może okazać się niezwykle przydatny przy podejmowaniu decyzji o termoizolacji i termomodernizacji domu. Kompleksowy remont pozwala zmniejszyć rachunki za energię i bardziej ekologiczny sposób funkcjonowania domu. Oprócz wymiany pompy cieplnej, zakupu nowego pieca na bardziej ekologiczne paliwo czy docieplenia ścian, fundamentów i dachu, w ramach ulgi termomodernizacyjnej można także dokonać wymiany stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej w ocieplanym garażu.

Czy można odliczyć od podatku wymianę okien w bloku?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących ulgi termomodernizacyjnej jest to, czy w 2023 roku można odliczyć od podatku wymianę okien w bloku. Niestety, według obecnych zasad jest ona dostępna wyłącznie dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Pod tym pojęciem rozumiane są zarówno budynki wolnostojące, jak i te w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i grupowej, w których wydzielone zostały maksymalnie dwa samodzielne lokale mieszkalne bądź lokal mieszkalny i usługowy.

Ulga na wymianę okien w bloku jest niedostępna również wtedy, gdy jest ona częścią prac mających na celu ocieplenie mieszkania. Obecnie nie ma także żadnych informacji na temat tego, czy w przyszłości będzie można odliczyć od podatku wymianę okien w bloku.

Ulga termomodernizacyjna 2023: Jakie okna spełniają wymagania?

Jeżeli audyt energetyczny wykaże, że współczynnik przenikania ciepła Uc jest zbyt wysoki, konieczna będzie wymiana okien i drzwi na zdecydowanie bardziej energooszczędne. Jakimi wskaźnikami się kierować? Najlepiej wytycznymi dla maksymalnego stopnia przenikania energii obowiązującymi od 31 grudnia 2020 dla pomieszczeń powyżej 16°C – czyli także budynków mieszkalnych. Znane są jako WT 2021 i wyglądają następująco:

  • okna/drzwi balkonowe – 0,90 [W/(m2K)];
  • okna połaciowe – 1,10 [W/(m2K)];
  • drzwi zewnętrzne – 1,30 [W/(m2K)];
  • drzwi/bramy w garażach ogrzewanych – 1,30 [W/(m2K)].

Koniecznym wyborem są więc energooszczędne okna i drzwi, które posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. Czym dokładnie jest współczynnik przenikania ciepła i jak można scharakteryzować dobre okno, przeczytasz na naszym blogu.

Ile zaoszczędzisz na uldze termomodernizacyjnej?

Możesz odpisać sobie od podatku wydatki poniesione na termomodernizację budynku. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Co ważne, jeden limit obowiązuje na jednego współwłaściciela. Oznacza to, że małżonkowie mogą wspólnie (w sumie) odliczać od podatku nawet 106 000 zł przez trzy kolejne lata. Oczywiście każdy wydatek na termomodernizację musi być potwierdzony odpowiednią fakturą VAT.

Nie tylko ulga termomodernizacyjna – sprawdź czym jest program „Czyste Powietrze”

Ale ulga termomodernizacyjna nie jest jedynym sposobem na oszczędzenie. Od 2018 do 2017 można składać wnioski Ale ulga termomodernizacyjna nie jest jedynym sposobem na oszczędzenie. Od 3 stycznia 2023 roku można składać wnioski o dofinansowanie do termomodernizacji domu w ramach kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze”. Na dofinansowania przeznaczone będzie ponad 103 mld złotych. W ramach programu „Czyste Powietrze” można starać się zarówno o bezzwrotne dopłaty (do 99 tysięcy złotych) oraz nisko oprocentowane pożyczki.

Więcej o autorze

Robert Szymfeld
Szkoleniowiec

Z branżą stolarki otworowej związany od dwudziestu lat – od pracy na magazynie, przez montaż, po serwis. Zdobyte doświadczenie ugruntowało kompletną wiedzę na temat całej palety produktów. Tworzył podwaliny działu PVC w KRISHOME gdzie z dużymi sukcesami działał pięć lat.