Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Ekspert radzi

Co zrobić gdy rolety przymarzną?

Nieuchronnym elementem zimowej aury są opady śniegu i marznącego deszczu. Warstwa zamarzniętego lodu może zablokować pracę rolet zewnętrznych. Czy jest to bezpieczne dla rolet? Co robić w takim przypadku? Przeczytajcie poniżej, co trzeba wiedzieć o zimowej pracy i bezpieczeństwie rolet.

Zamarznięte rolety

Warstwa zamarzniętego lodu utrudnia, a nawet blokuje pracę rolet zewnętrznych. Oblodzenie pancerza może się pojawić nie tylko po opadach śniegu czy deszczu. Jeśli uchylimy okno przy niskich temperaturach (lub mamy okno wyposażone w nawiewnik), ciepłe powietrze z wnętrza domu zderza się z bardzo zimnym powietrzem na zewnątrz. W efekcie wytrąca się para wodna, która zamarza na pancerzu lub na zwoju pancerza w skrzynce. Jak w takim razie skutecznie ochronić rolety zimą? Wiele rolet nie wymaga żadnych dodatkowych działań z naszej strony – bezpieczeństwo w zimowych warunkach zapewnia im funkcja detekcji. Posiadają ją wszystkie napędy do rolet KRISHOME (dawniej KRISPOL) wyposażone w elektroniczne ustawianie położeń krańcowych.

Co robić?

Przed wszystkim nie należy wyłączać funkcji detekcji i podnosić rolety na siłę. Narazi to roletę na uszkodzenia.

Należy w miarę możliwości ostrożnie oczyścić roletę ze śniegu i lodu. Może w tym pomóc delikatne oderwanie dolnej listwy od parapetu, uniesienie rolety o ok. 4 cm, a następnie swobodne jej opuszczenie. Wywołane tym drganie wystarczy, aby pozbyć się większości śniegu i lodu.

Najlepiej wykonać to z zewnątrz domu, ale jeśli jest to niemożliwe, np. na wyższych piętrach budynku, z powodzeniem można to zrobić również z wnętrza pomieszczenia.

Po oczyszczeniu rolety z nadmiaru lodu można spróbować ponownie ją uruchomić. W razie potrzeby czynność można powtórzyć. Dzięki funkcji detekcji mamy pewność, że roleta uniesie się dopiero, gdy będzie to w pełni bezpieczne dla jej poszycia i mechanizmu napędu.