Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów

Jak ocieplić drzwi zewnętrzne? Kwestia materiału ocieplającego

Ocieplenie drzwi zewnętrznych może być wykonane przy pomocy różnych materiałów. W wielu modelach wysokiej jakości warstwa izolatora jest już wbudowana przez producenta. Może być to m.in. wzmacniany włóknem węglowym poliamid bądź aerożel. Najczęściej jednak stosuje się termoizolacyjne pianki poliuretanowe lub fenolowe. Doskonale zabezpieczają drzwi przed utratą ciepła, jednocześnie stanowiąc dobrą izolację akustyczną.

Wybierając produkty ocieplone pianką, należy jednak zwrócić uwagę na jej rodzaj – szczególnie w przypadku drzwi metalowych. Ich zewnętrzne warstwy bowiem łatwo się nagrzewają i szybko stygną, w przeciwieństwie do pianki, która traci ciepło znacznie wolniej. Z czasem może to prowadzić do zniekształcenia powierzchni drzwi. Można jednak tego uniknąć, wybierając metalowe drzwi, w których wypełnienie wykonano z pianki, która została fabrycznie uformowana i rozprężona, a następnie zamocowana w skrzydle za pomocą specjalnego kleju.

Do ocieplania drzwi stosuje się także styropian oraz wełnę mineralną. Najczęściej spotyka się je w tańszych modelach, przeznaczonych do budynków, w których zachowanie stałej temperatury nie jest priorytetem. Spowodowane jest to głównie właściwościami tych materiałów – zapewniają one znacznie gorszą izolację niż wspomniane wcześniej rozwiązania. Aby zapewnić podobny poziom ocieplenia, warstwa styropianu lub wełny mineralnej musiałaby być bardzo gruba, co jest po prostu niewykonalne. Dodatkowo nie są one odporne na wilgoć – drobna nieszczelność lub uszkodzenie powierzchni skrzydła może sprawić, że będą chłonąć wodę.

Izolujące wypełnienia oraz przekładki termiczne można znaleźć także w progach oraz ościeżnicach. Ich odpowiednie połączenie z izolacją ścian to skuteczny sposób na wyeliminowanie mostków termicznych.